Crowdsourcing - Sprinet.pl
Logowanie

Instytut Promocji i Rozwoju Regionów

ul. Kilińskiego  2
35-005 Rzeszów
st.ipirr@gmail.com
ipirr.org
Wyszukiwanie zaawansowane

Projekt

Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury

Forma projektu: Publiczny Status projektu: zamknięty Czas trwania: 2014-10-01 - ---- - -- - -- Kategorie: instytucje rządowe / administracja publiczna
Opis projektu
Projekt „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” ma na celu popularyzację regionalnych zabytków architektury oraz zwiększenie ich rozpoznawalności pośród turystów, miłośników podróżowania oraz lokalnej społeczności. Ma przyczynić się także do odkrywania cennych zasobów kulturalnych miejscowości, a także zwiększenia aktywności turystycznej w regionie.
Zgłoszono 163 pomysły
Podziel się:
Projekt „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” ma na celu popularyzację regionalnych zabytków architektury oraz zwiększenie ich rozpoznawalności pośród turystów, miłośników podróżowania oraz lokalnej społeczności. Ma przyczynić się także do odkrywania cennych zasobów kulturalnych miejscowości, a także zwiększenia aktywności turystycznej w regionie.

Na Platformie Sprinet zamieszczono najciekawsze pałace i zamki charakterystyczne dla poszczególnych województw. Każdy z nich posiada historyczny opis oraz zdjęcie oddające charakter obiektu. Kolejnych zgłoszeń obiektów zabytkowych mogą dokonywać samorządy, turyści, miłośnicy zabytków, a także mieszkańcy regionu, jako atrakcję turystyczną swojego regionu, która wyróżnia go na mapie turystycznej.

ZASADY PROJEKTU:

1. Warunkiem udziału w projekcie „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” jest zgłoszenie własnej propozycji  obiektu zabytkowego (dwór, pałac, ratusz, zamek, itp.) przy wykorzystaniu formularza „dodaj pomysł”.

2.  Zamieszczając obiekt zabytkowy, należy pamiętać by umieścić opis obiektu (ok. 1500 znaków) oraz zdjęcia, które oddają charakter obiektu zabytkowego. 

3. Adresatami projektu – są samorządy, turyści, podróżnicy, miłośnicy zabytków, a także mieszkańcy regionu. Każdy z wymienionych, po zalogowaniu na Platformę Sprinet może zamieścić obiekt zabytkowy, jako atrakcję turystyczną swojego regionu.

4. Każdy z użytkowników może zagłosować na dowolny zabytek oraz dodać komentarz związany np. z pobytem w tym obiekcie lub zachęcający do odwiedzenia tego zabytku. 

5. Partnerami Wydarzenia - jako fundatorzy nagród są: Wydawnictwo Bezdroża, Sieć Księgarni Nova, które ufundowały przewodniki opisujące szlaki i atrakcyjne turystycznie miejsca w kraju jak i zagranicą. Klub Fitness Point przeznaczył koszulki oraz sportowe bidony. Paltforma crowdsorucingowa Sprinet ufundowała płyty muzyczne, a sklep internetowy kolba.pl przekazał noże turystyczne marki Joker.

6. Autorów najciekawszych (naszym zdaniem) opisów i zdjęć obiektów zabytkowych - nagrodzimy zestawem nagród w postaci: przewodniki turystyczne (Bezdroża i Nova), nóż Joker (kolba.pl), bidon (Fitness Point), płyta muzyczna CD (Sprinet). 

7. Autorów najciekawszych (naszym zdaniem) komentarzy - nagrodzimy zestawem nagród w postaci: przewodniki turystyczne (Bezdroża i Nova), koszulka sportowa (Fitness Point), płyta muzyczna CD (Sprinet).

8. Nagrodą dla zwycięskiego obiektu (zdobywcy największej liczby głosów), będzie możliwość zrealizowania własnego, indywidualnego projektu o dowolnej tematyce z wykorzystaniem innowacyjnego narzędzia Platformy Sprinet.

9. Zakończenie projektu: 30 czerwca 2015. 

10. Ogłoszenie wyników i powiadomienie nagrodzonych uczestników konkursu: lipiec 2015.

11. Projekt ma charakter otwarty.

Zamknij

Najaktywniejsi użytkownicy

Jolanta B.
281 pkt
kreator
Marian L.
207 pkt
komentator
Urszula R.
166 pkt
kreator
Informacja T.
150 pkt
nowy
Wojciech D.
132 pkt
kreator
kuba p.
114 pkt
komentator
Kacper S.
100 pkt
nowy
Magdalena M.
99 pkt
komentator
Artur M.
95 pkt
komentator
Pomysł
21
0
21

Pałac w KOPICACH (piękny)

Profil: Instytut Promocji i Rozwoju Regionów Opublikowany 22.05.2015 11:55:58 przez wisnia90.
100% z 21 głosów oddano na tak 21 21 4
W 1859 lub 1863 r. pałac w Kopicach (woj. opolskie) został zakupiony przez Hansa Ulryka von Schaffgotscha dla żony Joanny Gryzik von Schomberg-Godulla. W 1864 r. został przebudowany przez architekta Karla Lüdecke z Wrocławia oraz mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic. Pałac zyskał charakter w stylu neogotyku z elementami neorenesansowymi.

Powstała piękna rezydencja ozdobiona architektonicznymi detalami kamieniarskimi i rzeźbami Karola Kerna z Wrocławia. Pałac z wieżami, otoczony był wspaniałym parkiem o powierzchni 70 ha zaprojektowany przez Wilhelma Hempla. W parku znajdowało się 10 stawów, cenne okazy drzewostanu oraz świątynia dumania. Wewnątrz pałacu znajdowała się oranżeria i rozarium a także kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od strony północno-zachodniej pałacu był kamienny most nad fosą pałacową połączoną ze stawem.

Obiekt  przetrwał działania wojenne bez większych strat. Do lutego 1945 r. zespół pałacowo-parkowy był we władaniu rodziny von Schaffgotsch, potem został odebrany właścicielom. W następnych latach pałac jest stopniowo dewastowany i rozgrabiony przez przesiedloną do Kopic ludność. W 1958 r. został podpalony.

Obecnie pałac nie jest niedostępny dla odwiedzający i nie można wejść na jego teren. Kolejni właściciele i inwestorzy obiektu po 1990 r. zagrodzili ruiny siatką, zabezpieczając prowizorycznie obiekt przeprowadzając prace porządkowe. Mimo to zabytek należy do znanych i lubianych przez turystów miejsc w Polsce. Można go podziwiać z pewnej odległości, można także spacerować po pięknym parku.

W sezonie letnim przed zamkniętą bramą zjawiają się ciekawi podróżnicy by spojrzeć na pozostałości tej rezydencji. Obecnie jest to tylko cień dawnej świetności, który odbija się w wodach stawu robiąc ogromne wrażenie na turystach. Widzimy wieże, wieżyczki, sterczyny, ozdobne rzygacze, wysokiej klasy detal kamieniarski. To doskonała kompozycja XIX-wiecznej bryły. Do tego zabudowania gospodarcze wokół pałacu i rozległy park z zachowanymi częściowo budowlami. To obraz doskonałości w starym stylu.

Zamieszczone zdjęcia pochodzą z blogu o zabytkach Śląska.

Status: nowy (30.06.2015 11:05:26)
0 [0]    
bimbambom
Kiedyś to miejsce musiało być b.piękne. Mimo zniszczeń - super widoki!
+1 [1]    
kuba.powiatowy
Też znalazłem kilka ciekawych zdjęć pałacu - stan obecny. Szkoda, że z tak pięknego obiektu zostało tylko tyle. Przykry i smutny to widok.

http://fotowycieczki.blogspot.com/2014/07/paac-rodziny-schaffgotsch-w-kopicach.html
+1 [1]    
kuba.powiatowy
Hannibal Smoke, pisarz zaangażowany w ratowanie pejzażu kulturowego na Dolnym Śląsku, autor kryminałów, tak podsumował bolesną historię pałacu: „Baśniowe Kopice to przedmiot westchnień niezliczonych miłośników czarującej architektury. Potencjalnie jeden z najcenniejszych klejnotów wśród polskich zabytków. Od dziesięcioleci dostrzegali to wszyscy z wyjątkiem podpalaczy, złodziei, wandali i… państwa, którego poczynania można ocenić krótko: indolencja i tumiwisizm”.
+1 [1]    
lipa-marian
Oglądając inne zdjęcia tego obiektu odnalazłem informację, że pałac w Kopicach był określany również „pałacem na wodzie”. Potwierdzają to fotografie, gdyż praktycznie z trzech stron otoczony był rozległymi stawami. Dla ciekawych podaję linka do zdjęć:

http://dortmund4.wix.com/schloss-koppitz#!archiwum/cyaq
Realizacja: Logito sp. z o.o.
SPRINET POLSKA Sp. z o.o.
35-111 Rzeszów
ul. Legionów 31
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość
Serwis sprinet.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies), czyli małych plików umieszczanych na komputerze użytkownika, podczas przeglądania stron www. Ciasteczka używane są do zapisywania informacji w celach reklamowych oraz funkcjonalnych. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.