Crowdsourcing - Sprinet.pl
Logowanie

Instytut Promocji i Rozwoju Regionów

ul. Kilińskiego  2
35-005 Rzeszów
st.ipirr@gmail.com
ipirr.org
Wyszukiwanie zaawansowane

Projekt

Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury

Forma projektu: Publiczny Status projektu: zamknięty Czas trwania: 2014-10-01 - ---- - -- - -- Kategorie: instytucje rządowe / administracja publiczna
Opis projektu
Projekt „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” ma na celu popularyzację regionalnych zabytków architektury oraz zwiększenie ich rozpoznawalności pośród turystów, miłośników podróżowania oraz lokalnej społeczności. Ma przyczynić się także do odkrywania cennych zasobów kulturalnych miejscowości, a także zwiększenia aktywności turystycznej w regionie.
Zgłoszono 163 pomysły
Podziel się:
Projekt „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” ma na celu popularyzację regionalnych zabytków architektury oraz zwiększenie ich rozpoznawalności pośród turystów, miłośników podróżowania oraz lokalnej społeczności. Ma przyczynić się także do odkrywania cennych zasobów kulturalnych miejscowości, a także zwiększenia aktywności turystycznej w regionie.

Na Platformie Sprinet zamieszczono najciekawsze pałace i zamki charakterystyczne dla poszczególnych województw. Każdy z nich posiada historyczny opis oraz zdjęcie oddające charakter obiektu. Kolejnych zgłoszeń obiektów zabytkowych mogą dokonywać samorządy, turyści, miłośnicy zabytków, a także mieszkańcy regionu, jako atrakcję turystyczną swojego regionu, która wyróżnia go na mapie turystycznej.

ZASADY PROJEKTU:

1. Warunkiem udziału w projekcie „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” jest zgłoszenie własnej propozycji  obiektu zabytkowego (dwór, pałac, ratusz, zamek, itp.) przy wykorzystaniu formularza „dodaj pomysł”.

2.  Zamieszczając obiekt zabytkowy, należy pamiętać by umieścić opis obiektu (ok. 1500 znaków) oraz zdjęcia, które oddają charakter obiektu zabytkowego. 

3. Adresatami projektu – są samorządy, turyści, podróżnicy, miłośnicy zabytków, a także mieszkańcy regionu. Każdy z wymienionych, po zalogowaniu na Platformę Sprinet może zamieścić obiekt zabytkowy, jako atrakcję turystyczną swojego regionu.

4. Każdy z użytkowników może zagłosować na dowolny zabytek oraz dodać komentarz związany np. z pobytem w tym obiekcie lub zachęcający do odwiedzenia tego zabytku. 

5. Partnerami Wydarzenia - jako fundatorzy nagród są: Wydawnictwo Bezdroża, Sieć Księgarni Nova, które ufundowały przewodniki opisujące szlaki i atrakcyjne turystycznie miejsca w kraju jak i zagranicą. Klub Fitness Point przeznaczył koszulki oraz sportowe bidony. Paltforma crowdsorucingowa Sprinet ufundowała płyty muzyczne, a sklep internetowy kolba.pl przekazał noże turystyczne marki Joker.

6. Autorów najciekawszych (naszym zdaniem) opisów i zdjęć obiektów zabytkowych - nagrodzimy zestawem nagród w postaci: przewodniki turystyczne (Bezdroża i Nova), nóż Joker (kolba.pl), bidon (Fitness Point), płyta muzyczna CD (Sprinet). 

7. Autorów najciekawszych (naszym zdaniem) komentarzy - nagrodzimy zestawem nagród w postaci: przewodniki turystyczne (Bezdroża i Nova), koszulka sportowa (Fitness Point), płyta muzyczna CD (Sprinet).

8. Nagrodą dla zwycięskiego obiektu (zdobywcy największej liczby głosów), będzie możliwość zrealizowania własnego, indywidualnego projektu o dowolnej tematyce z wykorzystaniem innowacyjnego narzędzia Platformy Sprinet.

9. Zakończenie projektu: 30 czerwca 2015. 

10. Ogłoszenie wyników i powiadomienie nagrodzonych uczestników konkursu: lipiec 2015.

11. Projekt ma charakter otwarty.

Zamknij

Najaktywniejsi użytkownicy

Jolanta B.
281 pkt
kreator
Marian L.
207 pkt
komentator
Urszula R.
166 pkt
kreator
Informacja T.
150 pkt
nowy
Wojciech D.
132 pkt
kreator
kuba p.
114 pkt
komentator
Kacper S.
100 pkt
nowy
Magdalena M.
99 pkt
komentator
Artur M.
95 pkt
komentator
Pomysł
0
0
0

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Profil: Instytut Promocji i Rozwoju Regionów Opublikowany 16.06.2015 12:23:41 przez jolka0230.
0% z 0 głosów oddano na tak 0 0
"Krzyżtopór (dawniej Krzysztopór) – dawny zamek położony w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Wznoszony w XVII wieku. Obecnie znajduje się w stanie ruiny.Miejsce na budowę fortecy zostało wybrane z wykorzystaniem naturalnych warunków obronnych - zamek mieści się na cyplu wzgórza, wysuniętym w dolinę niegdyś podmokłych łąk zalewowych rzeczki Koprzywianki. Założenie ma plan regularnego, nieco wydłużonego pięcioboku z bastionami na narożach. Brama znajduje się w kurtynie południowo-wschodniej, o ile cztery bastiony bliższe bramie zostały usypane z ziemi, to piąty, znajdujący się tak jak i brama na osi założenia, posiada głębokie kazamaty. Wnętrze pięcioboku od strony bramy wjazdowej zajmuje dziedziniec o kształcie trapezu, pałac natomiast zajmuje większą część pięcioboku po stronie północno-zachodniej. Oprócz dziedzińca między bramą a pałacem założenie posiada jeszcze jeden, eliptyczny dziedziniec otoczony przez zabudowania pałacowe. Z pałacem jedną całość tworzyły przylegające do niego z obu stron niższe zabudowania z komnatami i kaplicą. Pomieszczenia reprezentacyjne znajdowały się w budynku umiejscowionym na osi założenia. Zakończony był on ośmioboczną wieżą, do której na bastionie przylegał budynek z kazamatami zwany Wysokim Rondlem. Całość uzupełniały jednokondygnacyjne długie budynki tworzące wzdłuż kurtyn pięciobok. Te długie budynki zostały zakończone niewysokimi czworobocznymi wieżami.
Kiedy w rok po zakończeniu budowy umarł Krzysztof Ossoliński zamek w spadku przeszedł na jego syna Krzysztofa Baldwina. I on jednak niedługo zmarł, a rezydencja w 1650 roku dostała się w ręce rodziny Denhoffów, a później Kalinowskich.
Kiedy Szwedzi wkroczyli do Polski zajęli również w 1655 roku zamek Krzyżtopór. Forteca była jedną z silniejszych na owe czasy i zdobycie jej szturmem było zbyt ryzykowne. Wojska szwedzkie jednak zajęły ją bez walki i okupowały do 1657 roku. Zniszczenia jakich tu wtedy dokonano na długo nie pozwoliły użytkować rezydencji. Zniszczeniu uległy nie tylko budynki, wywieziono stąd cały bogaty wystrój wnętrz. Dopiero w 1720 roku najmniej zrujnowana część została zamieszkana przez rodzinę Morsztynów, a potem Paców.
Częściowo odremontowane przez Michała Jana Paca pomieszczenia w okresie konfederacji barskiej były użytkowane przez konfederatów, nie wyszło to jednak budowli na dobre, bo walki znacznie pogłębiły wcześniejszy stan ruiny. Jeszcze w latach 1782-1787 zamieszkiwał tu Stanisław Sołtyk, jednak kolejni właściciele zrezygnowali z używania rezydencji a ogrom założenia sprawiał, że remontu z powodów finansowych nikt się nie podjął.
W XX wieku kilkakrotnie prowadzono na zamku badania archeologiczne i architektoniczne. W 1962 roku Andrzej Gruszecki, później w 1965 roku wspólnie z Januszem Kuczyńskiem, w latach 1974-1983 - Elżbieta Dąbska-Śmiałowska, a w latach 1973-1980 zespół pod kierownictwem Alfreda Majewskiego. Zamek obecnie jest zabezpieczony jako trwała ruina i udostępniony do zwiedzania."
Status: nowy (16.06.2015 12:23:41)
Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy.
Realizacja: Logito sp. z o.o.
SPRINET POLSKA Sp. z o.o.
35-111 Rzeszów
ul. Legionów 31
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość
Serwis sprinet.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies), czyli małych plików umieszczanych na komputerze użytkownika, podczas przeglądania stron www. Ciasteczka używane są do zapisywania informacji w celach reklamowych oraz funkcjonalnych. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.