Crowdsourcing - Sprinet.pl
Logowanie

Instytut Promocji i Rozwoju Regionów

ul. Kilińskiego  2
35-005 Rzeszów
st.ipirr@gmail.com
ipirr.org
Wyszukiwanie zaawansowane

Projekt

Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury

Forma projektu: Publiczny Status projektu: zamknięty Czas trwania: 2014-10-01 - ---- - -- - -- Kategorie: instytucje rządowe / administracja publiczna
Opis projektu
Projekt „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” ma na celu popularyzację regionalnych zabytków architektury oraz zwiększenie ich rozpoznawalności pośród turystów, miłośników podróżowania oraz lokalnej społeczności. Ma przyczynić się także do odkrywania cennych zasobów kulturalnych miejscowości, a także zwiększenia aktywności turystycznej w regionie.
Zgłoszono 163 pomysły
Podziel się:
Projekt „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” ma na celu popularyzację regionalnych zabytków architektury oraz zwiększenie ich rozpoznawalności pośród turystów, miłośników podróżowania oraz lokalnej społeczności. Ma przyczynić się także do odkrywania cennych zasobów kulturalnych miejscowości, a także zwiększenia aktywności turystycznej w regionie.

Na Platformie Sprinet zamieszczono najciekawsze pałace i zamki charakterystyczne dla poszczególnych województw. Każdy z nich posiada historyczny opis oraz zdjęcie oddające charakter obiektu. Kolejnych zgłoszeń obiektów zabytkowych mogą dokonywać samorządy, turyści, miłośnicy zabytków, a także mieszkańcy regionu, jako atrakcję turystyczną swojego regionu, która wyróżnia go na mapie turystycznej.

ZASADY PROJEKTU:

1. Warunkiem udziału w projekcie „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” jest zgłoszenie własnej propozycji  obiektu zabytkowego (dwór, pałac, ratusz, zamek, itp.) przy wykorzystaniu formularza „dodaj pomysł”.

2.  Zamieszczając obiekt zabytkowy, należy pamiętać by umieścić opis obiektu (ok. 1500 znaków) oraz zdjęcia, które oddają charakter obiektu zabytkowego. 

3. Adresatami projektu – są samorządy, turyści, podróżnicy, miłośnicy zabytków, a także mieszkańcy regionu. Każdy z wymienionych, po zalogowaniu na Platformę Sprinet może zamieścić obiekt zabytkowy, jako atrakcję turystyczną swojego regionu.

4. Każdy z użytkowników może zagłosować na dowolny zabytek oraz dodać komentarz związany np. z pobytem w tym obiekcie lub zachęcający do odwiedzenia tego zabytku. 

5. Partnerami Wydarzenia - jako fundatorzy nagród są: Wydawnictwo Bezdroża, Sieć Księgarni Nova, które ufundowały przewodniki opisujące szlaki i atrakcyjne turystycznie miejsca w kraju jak i zagranicą. Klub Fitness Point przeznaczył koszulki oraz sportowe bidony. Paltforma crowdsorucingowa Sprinet ufundowała płyty muzyczne, a sklep internetowy kolba.pl przekazał noże turystyczne marki Joker.

6. Autorów najciekawszych (naszym zdaniem) opisów i zdjęć obiektów zabytkowych - nagrodzimy zestawem nagród w postaci: przewodniki turystyczne (Bezdroża i Nova), nóż Joker (kolba.pl), bidon (Fitness Point), płyta muzyczna CD (Sprinet). 

7. Autorów najciekawszych (naszym zdaniem) komentarzy - nagrodzimy zestawem nagród w postaci: przewodniki turystyczne (Bezdroża i Nova), koszulka sportowa (Fitness Point), płyta muzyczna CD (Sprinet).

8. Nagrodą dla zwycięskiego obiektu (zdobywcy największej liczby głosów), będzie możliwość zrealizowania własnego, indywidualnego projektu o dowolnej tematyce z wykorzystaniem innowacyjnego narzędzia Platformy Sprinet.

9. Zakończenie projektu: 30 czerwca 2015. 

10. Ogłoszenie wyników i powiadomienie nagrodzonych uczestników konkursu: lipiec 2015.

11. Projekt ma charakter otwarty.

Zamknij

Najaktywniejsi użytkownicy

Jolanta B.
281 pkt
kreator
Marian L.
207 pkt
komentator
Urszula R.
166 pkt
kreator
Informacja T.
150 pkt
nowy
Wojciech D.
132 pkt
kreator
kuba p.
114 pkt
komentator
Kacper S.
100 pkt
nowy
Magdalena M.
99 pkt
komentator
Artur M.
95 pkt
komentator
Pomysł
33
1
34

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Profil: Instytut Promocji i Rozwoju Regionów Opublikowany 01.10.2014 12:11:09 przez szlakiemzabytkow.
97% z 35 głosów oddano na tak 35 33 5
Zamek w Baranowie Sandomierskim (województwo podkarpackie). Na prawym brzegu Wisły lśni najcenniejsza i najpiękniejsza dawna rezydencja magnacka, zamek w Baranowie Sandomierskim. Ten imponujący obiekt architektury renesansowej jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie.

Zamek został wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. W XV w. dwór baranowski należał do szlacheckiej rodziny Baranowskich. Na przełomie XV i XVI w. właścicielem Baranowa został wielkopolski ród Górków. W 1569 r. Stanisław Górka sprzedał dobra baranowskie Rafałowi Leszczyńskiemu. Obecny kształt zamku stanowi imponujący przykład wytwornego stylu zamożnej rodziny Leszczyńskich.

Wspaniałą architekturę, ukształtowaną na wzór królewskiego Wawelu w Krakowie, rezydencja zwana „Małym Wawelem” zawdzięcza najprawdopodobniej włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucci'emu. Ostatnim właścicielem zamku z rodu Leszczyńskich był Rafał X, którego syn Stanisław Leszczyński, był królem Polski. Od 1997 r. właścicielem Zespołu Zamkowo-Parkowego jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie.

Zamek w Baranowie Sandomierskim to światowej klasy zabytek, który od lat przyciąga zwiedzających, amatorów atrakcyjnego wypoczynku, jak i biznesmenów poszukujących ciekawego miejsca na zorganizowanie szkoleń, konferencji czy kameralnych spotkań. Na Gości oprócz historycznych wnętrz, pięknej architektury, doskonałej kuchni czekają tu również stylowe, eleganckie apartamenty. Jest to idealne miejsce na wypoczynek i przeżycie miłych i niezapomnianych chwil.

Obecnie obiekt otoczony jest 14 ha parkiem z polem golfowym i przyległym Hotelem Zamkowym urzekająco wpisuje się w pejzaż nadwiślańskich równin. Dla wszystkich pragnących poznać historię zamku oraz jego właścicieli otwarte jest Muzeum Zamkowe.
Status: nowy (21.05.2015 09:46:02)
0 [0]    
zdrowamarchewka
Warto obejrzeć wnętrza.
0 [0]    
wisnia90
Ciekawostka 3: podczas prac archeologicznych prowadzonych w okolicy zamku, znaleziono szkielet, prawdopodobnie kobiety z czasów prehistorycznych. Legenda mów, że nad grobem, gdzie leży szkielet, ukazuje się czarna dama. O względy tej kobiety rywalizowało dwóch braci. Jeden z nich mieszkał w okolicy, a drugi zamku. Między nimi doszło do pojedynku na pistolety – w efekcie obaj zginęli. Teraz duch ich ukochanej czasem pokazuje się żywym.
0 [0]    
wisnia90
Ciekawostka nr 2: zamek to perła renesansu i często jest nazywany małym Wawelem. Jeszcze w latach 50-tych okoliczni mieszkańcy chcieli rozebrać mury, aby w ten sposób zdobyć cegłę na budowę, a w pomieszczeniach zamkowych składowali siano i zboże do celów gospodarczych.
0 [0]    
wisnia90
Ciekawostka: w zamku znajduje się jedyne w Polsce muzeum siarki. Wcześniej zamek należał do Kombinatu Siarkowego w Machowie. Można tu zobaczyć okazałe skrystalizowane minerały siarkowe. W takiej postaci są już niedostępne na świecie, gdyż w Machowie wydobywano siarkę metoda odkrywkową, (teraz stosuje się inne nowoczesne metody uzyskiwania siarki). Jest też model wyrobiska odkrywkowego, które istniało w miejscu obecnego zalewu Machowskiego k. Tarnobrzega.
+2 [2]    
lipa-marian
Po remoncie – zmiany i chyba warto przyjechać – tak myślę. Prace trwały 5 miesiące i wydano 2,5 miliona zł. Odnowiono dach [wymiana 6 000 dachówek nieźle], wymieniono okna w Galerii Tyl-manowskiej. Trwa jeszcze zmiana aranżacji w zamkowej zbrojowni, ale jest i ciekawostka, która ma przyciągać turystów! Na ternie tej XVI-wiecznej magnackiej rezydencji wystawią wydobytą z dna Wisły 12-metrową łodzią-dłubanką z drewna dębowego, wykonaną we wczesnym średniowieczu. Sezon turystyczny startuje w maju – jak będę przejeżdżał obok – zaglądnę.
Realizacja: Logito sp. z o.o.
SPRINET POLSKA Sp. z o.o.
35-111 Rzeszów
ul. Legionów 31
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość
Serwis sprinet.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies), czyli małych plików umieszczanych na komputerze użytkownika, podczas przeglądania stron www. Ciasteczka używane są do zapisywania informacji w celach reklamowych oraz funkcjonalnych. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.