Crowdsourcing - Sprinet.pl
Logowanie

Instytut Promocji i Rozwoju Regionów

ul. Kilińskiego  2
35-005 Rzeszów
st.ipirr@gmail.com
ipirr.org
Wyszukiwanie zaawansowane

Projekt

Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury

Forma projektu: Publiczny Status projektu: zamknięty Czas trwania: 2014-10-01 - ---- - -- - -- Kategorie: instytucje rządowe / administracja publiczna
Opis projektu
Projekt „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” ma na celu popularyzację regionalnych zabytków architektury oraz zwiększenie ich rozpoznawalności pośród turystów, miłośników podróżowania oraz lokalnej społeczności. Ma przyczynić się także do odkrywania cennych zasobów kulturalnych miejscowości, a także zwiększenia aktywności turystycznej w regionie.
Zgłoszono 163 pomysły
Podziel się:
Projekt „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” ma na celu popularyzację regionalnych zabytków architektury oraz zwiększenie ich rozpoznawalności pośród turystów, miłośników podróżowania oraz lokalnej społeczności. Ma przyczynić się także do odkrywania cennych zasobów kulturalnych miejscowości, a także zwiększenia aktywności turystycznej w regionie.

Na Platformie Sprinet zamieszczono najciekawsze pałace i zamki charakterystyczne dla poszczególnych województw. Każdy z nich posiada historyczny opis oraz zdjęcie oddające charakter obiektu. Kolejnych zgłoszeń obiektów zabytkowych mogą dokonywać samorządy, turyści, miłośnicy zabytków, a także mieszkańcy regionu, jako atrakcję turystyczną swojego regionu, która wyróżnia go na mapie turystycznej.

ZASADY PROJEKTU:

1. Warunkiem udziału w projekcie „Szlakiem Zabytków Ciekawej Architektury” jest zgłoszenie własnej propozycji  obiektu zabytkowego (dwór, pałac, ratusz, zamek, itp.) przy wykorzystaniu formularza „dodaj pomysł”.

2.  Zamieszczając obiekt zabytkowy, należy pamiętać by umieścić opis obiektu (ok. 1500 znaków) oraz zdjęcia, które oddają charakter obiektu zabytkowego. 

3. Adresatami projektu – są samorządy, turyści, podróżnicy, miłośnicy zabytków, a także mieszkańcy regionu. Każdy z wymienionych, po zalogowaniu na Platformę Sprinet może zamieścić obiekt zabytkowy, jako atrakcję turystyczną swojego regionu.

4. Każdy z użytkowników może zagłosować na dowolny zabytek oraz dodać komentarz związany np. z pobytem w tym obiekcie lub zachęcający do odwiedzenia tego zabytku. 

5. Partnerami Wydarzenia - jako fundatorzy nagród są: Wydawnictwo Bezdroża, Sieć Księgarni Nova, które ufundowały przewodniki opisujące szlaki i atrakcyjne turystycznie miejsca w kraju jak i zagranicą. Klub Fitness Point przeznaczył koszulki oraz sportowe bidony. Paltforma crowdsorucingowa Sprinet ufundowała płyty muzyczne, a sklep internetowy kolba.pl przekazał noże turystyczne marki Joker.

6. Autorów najciekawszych (naszym zdaniem) opisów i zdjęć obiektów zabytkowych - nagrodzimy zestawem nagród w postaci: przewodniki turystyczne (Bezdroża i Nova), nóż Joker (kolba.pl), bidon (Fitness Point), płyta muzyczna CD (Sprinet). 

7. Autorów najciekawszych (naszym zdaniem) komentarzy - nagrodzimy zestawem nagród w postaci: przewodniki turystyczne (Bezdroża i Nova), koszulka sportowa (Fitness Point), płyta muzyczna CD (Sprinet).

8. Nagrodą dla zwycięskiego obiektu (zdobywcy największej liczby głosów), będzie możliwość zrealizowania własnego, indywidualnego projektu o dowolnej tematyce z wykorzystaniem innowacyjnego narzędzia Platformy Sprinet.

9. Zakończenie projektu: 30 czerwca 2015. 

10. Ogłoszenie wyników i powiadomienie nagrodzonych uczestników konkursu: lipiec 2015.

11. Projekt ma charakter otwarty.

Zamknij

Najaktywniejsi użytkownicy

Jolanta B.
281 pkt
kreator
Marian L.
207 pkt
komentator
Urszula R.
166 pkt
kreator
Informacja T.
150 pkt
nowy
Wojciech D.
132 pkt
kreator
kuba p.
114 pkt
komentator
Kacper S.
100 pkt
nowy
Magdalena M.
99 pkt
komentator
Artur M.
95 pkt
komentator
Pomysł
35
0
35

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Profil: Instytut Promocji i Rozwoju Regionów Opublikowany 14.11.2014 12:36:47 przez jolka0230.
100% z 35 głosów oddano na tak 35 35 5
Zamek w Kazimierzu Dolnym, ruiny zamku królewskiego wzniesionego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego na wzgórzu na skarpie nadwiślańskiej.

Powszechnie uważa się, że na zamek składały się dwie niepowiązane ze sobą budowle: zamek właściwy i wielka cylindryczna wieża oddalona od zamku o ok. o 200 m, znajdująca się na wyższym o 20 m od poziomu dziedzińca wzgórzu. Budulcem zamku właściwego, wzniesionego na podstawie nieregularnego czworoboku, był miejscowy wapień, gdzieniegdzie zastosowano cegłę. Od strony północno-wschodniej wznosiła się baszta, podparta gotyckimi skarpami narożnymi.

Zamek posiadał dom mieszkalny (tzw. zamek dolny) w części południowo-zachodniej dziedzińca. Od północnego wschodu znajdowała się brama w murze. Wolno stojąca wieża pełniła funkcję strażniczą i obronną. Wybudowano ją z wapienia na planie koła. wejście do wieży znajduje się 6 m nad poziomem terenu w tym miejscu, miała pięć kondygnacji, zwieńczona była blankowaniem. Możliwe, że powstała wcześniej od zamku.

Według legendy z zamku prowadził tajemny tunel, łączący zamek z pobliskim zamkiem w Bochotnicy, miejscem spotkań pięknej Żydówki Esterki i króla Kazimierza.

Zamek miał wielu właścicieli, należał do rodu Ostrowskich, Samborzeckich, wojewody lubelskiego Mikołaja Kurozwęckiego, Firlejów, Radziwiłłów, Lubomirskich i Sanguszków. W 1. połowie XVII w. zamek przebudowano w stylu renesansowym. Budowla została zniszczona podczas najazdu szwedzkiego, odrestaurowana w stylu pałacowym za panowania króla Augusta II, opuszczona pod koniec XVIII w., po czym rozebrana.

Zachowały się fragmenty murów i pozostałości wolno stojącej wieży (obecnie 19 m wysokości, grubość murów u podstawy 4-5 m). Po II wojnie światowej zamek zabezpieczono w formie trwałej ruiny.
(informacje zaczerpnięte z Onet.pl)
(zdjęcie zamku: http://www.fototrip.pl/zdjecie,134206.html)
Status: nowy (10.05.2015 22:35:24)
0 [0]    
zdrowamarchewka
Ja bym zaryzykował stwierdzenie, że tydzień czasu można by w Kazimierzu wczasować :) Lubelskie jest bardzo ciekawe!
+1 [1]    
umtrzebinia
Trasa do zamku to bardzo przyjemny spacer, nawet dla osób starszych albo z małymi dziećmi - dobra, równa droga, po drodze przyjemne widoki, nawet poziomki i przepiękne pole paproci się trafiło... Z góry widok na całą okolicę, można sobie przyjemnie spędzić godzinkę, podziwiając panoramę. Górna część zamku to pojedyncza, przysadzista wieża, do której wchodzi się drewnianymi schodami - stąd jest najlepszy widok na Wisłę.
0 [0]    
jolka0230
Kazimierz Dolny to bardzo tajemnicze miasto,wabi turystów malowniczymi widokami i atrakcjami w postaci zamku,baszty,góry Trzech Krzyży,klimatycznego rynku i szeregu innych miejsc,w tym także kościołów.Płynąca zaraz obok Wisła dodaje uroku i pozwala zapomnieć się na chwilę,oddać swoim myślom i zadumie.Spacery wzdłuż niej zwłaszcza wieczorem są niesamowite,można wsłuchać się w szum wody i delektować chwilą.Można także skorzystać z rejsów statkami,które cumują przy brzegu i kuszą swym imponującym wyglądem.
+2 [2]    
arturo
A i mi też Kazimierz przywodzi na myśl czasy szkolne. I choć wówczas liczył się sam wypad to elementy architektury i szereg powiązanych obiektów zabytkowych utkwił w pamięci i na pewno w sezonie wakacyjnym postaram się tam wybrać raz jeszcze. Kolega wówczas spotkał także Olbrychskiego, który eksponując gołą klatę, niczym szeryf na koniu w tych okolicach patrolował :)
+3 [3]    
lipa-marian
Pobyt w zamku w Kazimierzu przywołuje w pamięci szkolne wycieczki. Był to jeden z celów podróży i przystanek na trasie. Pamiętam fajne widoki z murów zamkowych na miasto oraz Wisłę. Cieszę się, że po kilku latach obiekt ten po zakończeniu prac konserwatorskich ponownie udostępniono dla turystów. Od jesieni 2014 r. można już powrotem wejść zamek i basztę, które w nocy są efektownie podświetlone. Z chęcią powrócę do Kazimierza w tym roku, by z murów zamkowych podziwiać piękno tego miasta.
Realizacja: Logito sp. z o.o.
SPRINET POLSKA Sp. z o.o.
35-111 Rzeszów
ul. Legionów 31
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość
Serwis sprinet.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies), czyli małych plików umieszczanych na komputerze użytkownika, podczas przeglądania stron www. Ciasteczka używane są do zapisywania informacji w celach reklamowych oraz funkcjonalnych. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.